Czym jest psychoterapia? Co to jest psychoterapia?

Czy kiedykolwiek czułeś się przytłoczony i myślałeś, że nie poradzisz sobie z problemami? Jeśli tak to nie jesteś jedyny. Według Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują wsparcia, aby poradzić sobie z ciężką chorobą, utratą wagi lub nikotynizmem. Są też osoby, które zmagają się z problemami w relacjach, zwolnieniem z pracy, śmiercią ukochanej osoby, stresem czy nadużywaniem narkotyków. Wszystkie te problemy są często destrukcyjne dla człowieka.

Czym jest psychoterapia?

Psycholog może wspomóc w rozprawieniu się z problemami. Z psychoterapii korzystają osoby z każdej kategorii wiekowej, aby żyć bardziej efektywnie, zdrowiej i w pełni satysfakcji. W czasie terapii psycholog używa naukowo zatwierdzone procedury, by pomóc pacjentom doskonalić w sobie dobre przyzwyczajenia. Istnieje wiele podejść do psychoterapii, włącznie z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną, psychoterapia kielce i innymi — które pomogą każdemu z osobna przepracować swoje problemy.  Proces ten przebiega na kooperacji i dialogu. Pacjent ma zagwarantowane otoczenie wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta jest nastawiony neutralnie i nie będzie go w żaden sposób krytykował.

Razem z psychologiem będziesz działać po to, żeby zidentyfikować i zmienić wzory zachowania, które powstrzymują od osiągnięcia w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko stara się rozwiązać aktualne problemy, ale uposaża w nowe umiejętności, aby sprawniej radzić sobie z wieloma wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy wybrać się na psychoterapię?

Przez błędy pojęcia o tym czym jest psychoterapia, mnóstwo potrzebujących się na nią nie decyduje. Nawet jeśli rozumieją realia i nie opierają się na mitach, to ludzie często czują się zagubieni przed podjęciem próby leczenia. Trzeba przezyciężyć lęk, ponieważ jeśli jakość życia nie jest taki jaki byśmy pożądali — psychoterapia może być pomocna. Niektórzy ludzie korzystają z pomocy psychoterapeuty dlatego, że mają depresję, odczuwają lęk lub złość przez długi czas. Inni natomiast mogą potrzebować wsparcia w przewlekłej chorobie, która ma wpływ na emocje i psychikę. Są też ludzie wymagający szybkiego rozpoznania swoich problemów na przykład, gdy muszą zmierzyć się z perspektywą rozpadu związku, samotnością, przytłaczającą pracą, wypaleniem zawodowym itd.